Форма входу

Знайти на сайті
Користувальницький пошук
Наше опитування
Чому Ви ходите на роботу?
Всього відповідей: 3916
Ваша думка?
Як Вам здається, теперішнє покоління учнів навчається краще за своїх батьків?
Всього відповідей: 3511
Хмаринка тегів
СТАТИСТИКА
Усе для вас


ПАРТНЕРИ
Graffiti Decorations(R) Studio (TM) Site Promoter
Субота, 06.06.2020, 07:29
Головна » 2010 » Червень » 20 » Хто як кусає
Хто як кусає
16:53
"…И пришла к Айболиту лиса:
— Ой, меня укусила оса! "

Хто з нас не знає цих рядків Корнія Івановича Чуковського? Адже оса, так само як і бджола або джміль, не «укусила» лисицю, а, звичайно, ужалила. Спеціальним жалом, яке заховане у неї в черевці. Ці комахи жалять своїх кривдників, коли захищають себе і свої гнізда з личинками і медом.

Влітку всі бувають на річці, в лісі. Добре в лісі - птахи, ягоди, ось тільки комарі такі кусючі! І знову помилка, навіть дві. По-перше, комарі не кусають, а проколюють. По-друге, не комарі, а комарихи, бо кусаються тільки вони. Є у них на голові спеціальний хоботок такий, яким можна свердлити, або швидше - бурити шкіру людини, звірів, птахів. Виходить тонка дірочка-свердловина, через яку комариха вип'є крапельку крові (як ми молочний коктейль через трубочку). Тільки після цього самка комара зможе відкласти яйця, з яких виведуться інші комарі.

Зате серед жуків є багато «кусючих» по-справжньому. Ось, наприклад, жук, який живе в листяних лісах, дібровах, в лісостепі на Україні, в Криму, в Молдавії. На голові у самців ростуть великі гіллясті «роги», трохи схожі на оленячі. Насправді це верхні щелепи. Сам жук може бути розміром з сірникову коробку, а челюсті-роги займають половину довжини тіла. І якщо необережний горобець, шпак або цікавий хлопчик захочуть зловити такого рогача, він відразу хапне за палець, а у пташки може і ніжку зламати - кусається! От тільки навіщо його ловити? Раніше нього часто збирали для колекцій, для навчальних посібників, і став тепер жук рідкісним. Занесли його в Червону книгу і охороняють.

Тепер давайте заглянемо на річку: що там робиться, хто кого кусає і навіщо? Всім відома кусючка - це щука. Рот у неї великий, і в ньому повно дрібних і гострих зубів. Ростуть вони в декілька рядів на верхній і нижній щелепах, і всі направлені назад – просто жах! Тільки без таких зубів щуці не прожити, адже ловить вона слизьку рибу в твердій лусці, яку важко утримати в роті. У судака, у окуня рот трохи менший, та і зубів теж не так багато. У вусатого сома-підкоряжника паща здоровенна і зубаста, але зубки зовсім дрібні, неначе терка.

У далекій річці Амазонці, яка тече серед джунглів Південної Америки, живуть рибки-піраньї. Ці кусають страшніше за щуку. Сама рибка невелика - із долоню, червонуватого кольору, іноді в цяточку. На вигляд досить м'ясиста, на зразок нашого карася, тільки з дуже дрібною лускою. Але якщо придивитися – то можна помітити, що нижня щелепа видається трохи вперед, як у бульдога. І зверху і знизу стирчать трикутні зуби з гострими, як бритва, краями. Коли паща закривається, то верхні зуби потрапляють точно в проміжки нижніх. Плавають піраньї зграями. І коли голодні, а голодні вони бувають дуже часто, то можуть зжерти не тільки рибку...

Дуже схоже кусають акули. Тільки живуть вони в морях і океанах. Розміром бувають і до семи метрів. Зуби у піраньї ростуть в один ряд, а у акул в декілька. Якщо зубок або два раптом зламаються, вона не плаче і не йде до зубного лікаря - на цьому місці виростає новий зуб, який висувається із заднього, запасного ряду. Правда, найкрупніші акули - гігантська і китова, яка може вирости довшої за автобус, кусаються не дуже сильно. Вони взагалі віддають перевагу дрібній здобичі: планктону, безхребетним. А ось у «кусачих» самі назви говорять за себе: тигрова, акула-лисиця, акула-людоїд...

Вибираємося на сушу. Ось на березі лежить крокодил. Паща у нього дійсно велика і дуже зубаста. А горло не широке, тому крупну здобич проковтнути цілком він не може. Є такі крокодили, які окрім риби нічого не їдять, наприклад, індійський крокодил-гавіал. Щелепи у нього вузькі, з гострими зубами, як пінцет. Це швидше «хапальний» інструмент, чим «кусальний».

Отруйні змії, як наша звичайна гадюка, кусають, коли нападають на здобич - мишей, жаб, або коли захищаються. На верхній щелепі у них ростуть два отруйні зуби. При укусі саме через ці зуби уприскується в ранку жертви отрута. Це зуби, а справжні шприци. Від отрути гадюки може постраждати навіть і необережна людина. Якщо ви зустріли змію в лісі, не чіпайте її і обійдіть. Отруйні змії дуже корисні тварини. Не кривдьте їх, і вас не укусять.

З птахів дуже добре уміють кусати папуги. У них великий кривий клюв-кусачки, вони можуть розгризати міцні горіхи, плоди. З наших птахів дуже цікавий дзьоб у клеста. Верхня і нижня половини дзьоба схрещені. Таким дзьобом вони розламують шишки, дістають насіннячко ялини і сосни, якими живляться.

Ну ось, після ос, жуків, риб, змій і птахів дісталися ми з вами і до звірів. Багато ссавців (а звірі -- це якраз і є ссавці) кусають, як люди. Тобто передніми зубами - вони називаються «різцями» - відкушують, а іншими - корінними зубами - пережовують, перетирають їжу. Є ще і ікла, якими звірі вбивають здобич. У людини ікла стали короткими і тупими, і їх тепер майже не відрізнити від різців.

А ось у корів, оленів, антилоп зовсім немає іклів. Немає навіть верхніх різців. Вони притискують корм - гілки, траву - до жорсткої верхньої щелепи і зрізають його, рухаючи убік нижніми різцями. У коней, зебр, ослів ікл зазвичай також немає, але є верхні різці.

Дуже багато зубів у дельфінів, ластівок і кашалотів. У деяких видів - більше ста! А зуби кашалота бувають завдовжки з пляшку. Є такий морський звір - теж родич дельфінів і китів - нарвал, або одноріг, у якого найдовший зуб серед ссавців. Довжина цього зуба-бивня, неправильно названого рогом, досягає трьох метрів! Ось тільки укусити таким зубом нікого не можна, бо незручно.

Дуже помітні зуби-бивні ростуть у індійських і африканських слонів. Але використовують вони їх не для кусання. У моржів, що живуть в Північному Льодовитому і Тихому океанах, ікла бувають завдовжки біля півметра. Морж користується цими іклами, коли дістає корм на морському дні, або коли вилазить на крижину - чіпляється за край, або коли сваритися з іншими моржами. Але теж, як і слон, він ніколи не кусає бивнями. Якщо на самотнього моржа або на матір з морженям нападає білий ведмідь, лише тоді ікла підуть в діло.

У гризунів зуби-стамески. Вони ними гризуть все життя, і все життя різці гострі і постійно ростуть. І у бобрів, і у білок, і у ховрахів, і у полівок.

У хижаків: тигрів, барсів, вовків, диких котів і тхорів - різці маленькі, а ікла здорові, як кинджали. Корінні зуби теж великі і гострі, щоб легко відкушувати шматки м'яса. Найсильніші щелепи (по відношенню до розміру звіра) у плямистої гієни. Вона може розгризати ними найстаріші, найміцніші кістки.

Переглядів: 2612 | Додав: KonSerg | Рейтинг: 3.0/1 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Copyright KonSerg © 2020